18.11.2019

dr inż. Tymoteusz Ciuk na Vrije Universiteit Brussel (VUB)  - spotkanie EOS CHARMING

W ramach projektu  Excellence of Science (EOS) odbywa się EOS-CHARMING pierwsze spotkanie plenarne  na Vrije Universiteit Brussel (VUB). Warsztaty składające się z sesji tematycznych pod przewodnictwem głównych badaczy w CHARMING odbywają się 18 listopada. Dyskusję na temat dostosowanie właściwości przenoszonego grafenu do wymagań optycznych poprowadzi dr inż. Tymoteusz Ciuk. W spotkaniu biorą udział profesorowie, badacze, doktorzy i doktoranci. zaangażowani w CHARMING.

Projekt Excellence of Science (EOS)promuje wspólne badania między naukowcami ze społeczności flamandzkiej i francuskojęzycznej w Belgii.

W ramach EOS Charming Łukasiewicz - ITME prowadzi projekt "Światłowody wspomagane nanomateriałami węglowymi dla obrazowania i sensoryki biomedycznej" pod kierownictwem dr inż. T.Ciuka

11.10.2019

Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej dla dr. inż. Tymoteusza Ciuka

Dr inż. Tymoteusz Ciuk, Kierownik Zakładu Grafenu i Materiałów dla Elektroniki otrzymał od Rektora Politechniki Warszawskiej nagrodę zespołową I stopnia.  Rektor docenił współpracę dr inż. T. Ciuka z Wydziałem Mechatroniki i osiągnięcia naukowego całego zespołu. Gratulujemy!

Barbara Kehl - pożegnanie

5.08.2019

Nowe patenty

Otrzymaliśmy następujące patenty za zgłoszone przez Łukasiewicz- ITME wynalazki
1. Patenteuropejski (EP 2818456) - "Metal-dielectric eutectic material for use in plasmonics"  Twórcy: Katarzyna Sadecka, Dorota Pawlak, Andrzej Kłos, Marcin Gajc
2. Patent polski (PAT. 231032) „Kompozyt ceramiczny oparty na bazie Cu-Al2O3 oraz sposób jego wytwarzania”  Twórcy: Katarzyna Pietrzak, Agata Sidorowicz, Katarzyna Jach
3. Patent amerykański (US 10.322.280) "Mikrosonda do elektroporacji selektywnej i sposób wytwarzania takiej mikrosondy" Twórcy: Ryszard Buczyński, Dariusz Pysz, Ryszard Stępień
4. Patent polski (PAT 232461) „Sposób wytwarzania wielowarstwowych złączy niemetali, zwłaszczamateriałów elektroizolacyjnych i półprzewodnikowych spajanych z miedzią” Twórcy: Katarzyna Pietrzak, Marcin Chmielewski, Wiesława Olesińska, Cezary Strąk, Ryszard Siedlec

5.08.2019

Mikrosonda z patentem amerykańskim

Zgłoszony przez Łukasiewicz - Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych wynalazek pt. "Mikrosonda do elektroporacji selektywnej i sposób wytwarzania takiej mikrosondy" otrzymał patent Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych nr US 10.322.280.
Twórcami wynalazku są: Ryszard Buczyński, Dariusz Pysz, Ryszard Stępień

21.06.2019

ITME na Laser World of Photonics

Laser World of Photonics to międzynarodowe, innowacyjne targi fotoniczne, które odbędą się w dniach 24 do 27 czerwca w Monachium. Jest to prestiżowe wydarzenie, w którym brać udział będą światowi liderzy z branż optycznej, fotonicznej i laserowej.  Pod szyldem polskiego pawilonu ITME pojawi się między innymi z: przezroczystymi ceramikami laserowymi, kryształami tlenkowymi, szkłami aktywnymi i półprzewodnikowymi warstwami epitaksjalnymi. Na miejscu będzie można zapoznać się z zaawansowanymi technologiami naszych materiałów, które charakteryzują się doskonałą strukturą krystalograficzną i świetnymi właściwościami optycznymi.
Targom będzie towarzyszyć konferencja naukowa, na której wystąpią nasi naukowcy z Zakładów Optoelektroniki i Szkieł.
Zapraszamy do śledzenia relacji na naszym Twitterze.

Artykuł w "Rynku Inwestycji"

W numerze 21 "Rynku Inwestycji",  specjalnie przygotowanym na Kongres  "POLSKA CHEMIA 2019”  ukazał się artykuł o Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych oraz dodatkowo relacja z jubileuszowej gali .  W numerze znalazł się również szereg informacji o Sieci Badawczej Łukasiewicz, jej założeniach i celach.
Zapraszamy do zapoznania się z numerem on-line.

ri-21 - itme (pdf, 1287.5 Kb)

10.05.2019

Artykuł naszych naukowców w Journal of Analytical Atomic Spectrometry

Grafika promująca artykuł autorstwa dr Pawła Piotra Michałowskiego, dr Piotra Cabana oraz prof. Jacka Baranowskiego "Secondary ion mass spectrometry investigation of carbon grain formation in boron nitride epitaxial layers with atomic depth resolution" została umieszczona na okładce majowego wydania czasopisma Journal of Analytical Atomic Spectrometry. Artykuł opisuje innowacyjną metodę badania epitaksjalnych warstw azotku boru przy użyciu techniki spektrometrii mas jonów wtórnych, dzięki której możliwa jest charakteryzacja pojedynczych warstw tego materiału o grubości jednego atomu. Tak precyzyjna technika badawcza pozwala analizować formację wytrąceń węglowych w zależności od parametrów wzrostu, dzięki czemu możliwa staja się optymalizacja procedury wytwarzania warstw azotku boru.

link do artykułu

Aktualności z Sieci Badawczej Łukasiewicz

Aktualności dotyczące Sieci Badawczej Łukasiewicz można znaleźć na stronach https://lukasiewicz.gov.pl/aktualnosci/

Link do Polityki Prywatności